Кирилица в Ubuntu
sudo su
Системата ще поиска паролата на текущия потребител и съответно я въвеждате.
Вторият начин разглежда активация на въпросната опция, чрез команда:
sudo passwd root
Системата ще поиска от вас да въведете Unix парола за root акаунта и съответно я повторите. Нека паролата ви бъде различна от текущата. При въвеждане на новата парола не се появяват звездички, присъщи за Windows. Това е с цел повишена безопасност. Бъдете внимателни при набиране. Тази операция се прави еднократно. Активиран вече root акаунт, вие можете да стартирате с команда:
su -
Системата ще поиска паролата на root-потребителя и съответно я въвеждате.
В Windows бележникът е известнен като Notepad. Той създава и редактира текстови документи с разширение *.txt. Бележникът предлага форматиране на текст по различни шрифтове, но част от тях са специфични за Microsoft фамилия-шрифтове:
Andale Mono
Arial
Arial Black
Comic Sans MS
Courier New
Georgia
Impact
Times New Roman
Trebuchet MS
Verdana
Webdings
Изброените шрифтове не присъстват в Ubuntu. Тяхното инсталиране е възможно безплатно и препоръчително.
Сайтовете в интернет надхвърлят числото 2млрд. Те ползват предимно фамилия-шрифтове на Windows, защото статистиките за посещение показват, че това е масовия десктоп. Част на тази система е Internet Explorer браузер. Негласно това положение се поддържа от масовия windows-потребител и става причина сайто-строителите, да ползват тези шрифтове. Това е единствената възможност за уеб-дизайнерите, да бъдат уверени, че шрифта ще бъде наличен в машината на посетителя и текста ще се изобрази в точно съответствие с дизайнерския замисъл.
На практика опит да отворя и прочета написано на кирилица в Notepad-документ води до показания на снимката резултат, но всичко по реда си.
System>Preferences>Keyboard
В появилия се прозорец Keyboard Preferences продължаваме с бутон Layouts>Add.
Избираме страна Bulgaria с Bulgarian Traditional phonetic. Финализираме с бутон Add в долен десен ъгъл.
В опциите на вашата клавиатура търсете пункт Key(s) to change layout. Изборът оставам на вас. Достатъчно е да изберете и затворите с бутон Close, за да настъпят измененията.
Влизаме в System>Preferences>Main Menu и търсим System Tools. В дясното крило на прозореца активираме Configuration editor. Затваряме с бутон Close, за да настъпят промените.
В дясната част на прозореца с десен бутон кликваме на auto_detected. Изкача прозорче Edit Key и с бутон Add добавяме WINDOWS-1251. Потвърждение с ОК. С бутон Up избутваме отгоре нововъведения енкоудинг. Потвърждение с ОК и затваряме прозорците.
В Linux няма общоприет стандартен набор от шрифтове и Ubuntu ползва пакет DejaVu. За свои нужди аз инсталирах шрифтовете от microsoft. Те се смятат за безопасни. Понятие, касаещо уеб. Командата за целта е:
sudo apt-get install msttcorefonts
или
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
Тази команда ще изтегли сама пакета с шрифтове и ще се опита да го инсталира без ваша намеса. Нужно е само наличие на интернет и няколко минути време.
След тяхната инсталация превключих gedit на шрифт Arial, който бе правилния в случая.
Това е всичко. Успехи и до нови срещи!
0 Response to "Кирилица в Ubuntu"
Публикуване на коментар