Зеленият клеморед е за захранване от ~230V напрежение. Синият е за сигнален бутон, традиционно стоящ в коридора пред входната врата. Трансформатор, предпазител от 1А, зумер.
Съответно електрическата схема на изброените елементи.
От първата снимка става ясно, че в дежурен режим при постоянно свързана първична намотка на трансформатора към градската електрическа мрежа се нуждае от 0.8W активна мощност. Звънецът е монтиран през 2012г. За 11 години това състояние е похарчило 1.87лв електроенергия.
(0.8/1000)kW x 24h x 30d x 12y x 0.27lv (за 1kWh) = 1.87лв "вампирски разход".
Идеята да имам умен звънец в домашната ми автоматизация не е от вчера. Тя бе реализирана за първи път в темата Входен звънец в openHAB.
По замисъл към ESP32-WROOM-32 трябваше да закача MP3-плейър модул с SD-карта. В картата няколко MP3-ки за съответния сценарии. И една от мелодиите наподобяваше входен звънец. Реализацията монтирана в кутията на показания електро-механичен звънец. Но това се постигна само на макет и се отложи за по-добри времена. Мързелът ме накара да добавя по един зумер на свободен GPIO-порт на ESP- модул в всяка стая и това заби последен пирон в ковчега на идеята с MP3-плейър модул + SD-карта.
Това не бе никакъв входен звънец, защото зумерите ползвам за различни случаи. Например, зареден бойлер своя сигнализация. Аларма от датчик дим друга сигнализация. Датчик наводнение трета и т.н. Разликата между всяка една е, че съм задал различен брой звънене, продължителност и пауза между тях в зависимост от случая, което не е удобно при еднообразния звук.
Затова реших да впрегна традиционния звънец, като го добавя в openHAB.
- Идеята е да запази текуща функционалност.
- Да минимизирам вампирския разход.
- Да получавам известия в телефона в момента на позвъняване.
На макетна (prototype/protoboard) платка запоих пинове, които оформят контактно гребенче. А от пиновете до съответните портове запоих изолирани тоководещи проводници. По този начин запазих работоспособността на релето, чрез ESP-01S модул. Никакви модификации не се наложиха. Взаимозаменяемост между модулите:
......................... : ESP-01S : E18-MS1-PCB : ......................... : TX : P2.1 : ......................... : EN : P2.2 : ......................... : RST : P1.3 : ......................... : 3.3V : 3.3V : ......................... : GND : GND : ......................... : GPIO02 : P1.4 : ......................... : GPIO0 : P1.2 : ......................... : RX : P1.0 : .........................Бутон Reset става бутон Pairing, нужен за първоначално интервю към координатора.
Бутон Door Button e бутона в коридора до входната врата. Конфигураторът на PTVO генерира firmware според замисъла на работа.
Изпълнението е постигнато на 26 август 2023г и неговия анонс увисна в времето.
ptvo.info активно се развива и предлага всеки месец нова версия на конфигуратора. Същото важи и за проект zigbee2mqtt. Ползвайте последните версии. Input 1 задава бутон за интервю.
По наследство той е придърпан към +3.3V от R4 затова е конфигуриран като External pull-up.
Input 2 е зададен като ключ (switch), който управлява Output 2.
Докато е натиснат бутона - true, отпуснат - false.
Output 2 също по наследство е придърпан към +3.3V от R5 затова е конфигуриран като External pull-up. Изходът е инвертиран, в противен случай звънецът постоянно ще звъни, докато не се натисне бутона.
Реализация
Интерфейса на openHAB. Запазих софтуерен бутон DING от темата Входен звънец в openHAB и към него на служба се прикрепи физически бутон. Захранване на новополучения модул възложих на зарядно от темата Nokia AC-18E захранване на ESP-01S WiFi Relay. На практика замених ESP-01S модул с импровизирания E18-MS1-PCB. В дежурен режим консумацията падна от 0.8W на 0.2W. Отличен резултат. Телефонът е винаги с мен и сега, където и да се намирам получавам известие от openHAB, че някой е позвънил и чака пред вратата. А ако ме няма вкъщи става ясно часа и датата на последното позвъняване.
Липсата на обратна връзка от читателите на блога ме въздържа да публикувам файловете за конфигурация на поредния ITEM. Ако ви интересуват е достатъчно да влезете в вашия Google акаунт и зададете въпрос в формата под публикацията.

до нови срещи ^.^
0 Response to "Умен звънец в openHAB"
Публикуване на коментар