Наскоро ме загложди изпълнението му и реших да се запозная от първа ръка. Срещата промени мнението ми за него, за което споделям своите впечатления под наслов - има ли право на съществуване този модул?
Тази снимка не е моя, а рекламна от страницата на продавача. Релето е с маркировка SRD-03VDC-SL-C. Накратко, електро-механично реле захранвано от постоянно напрежение 3.3V.
Видно разминаване между предложение и реализация.
Целта, която му възложих се дели на три условия:
- да бъде монтирано в конзолата зад ключа за осветление в спалнята;
- да струва на половин цена от Sonoff Basic R2;
- да управлява дистанционно осветление от 80W по Wi-Fi.
Втория минус, когото слагам е, че дизайнера отново е закачил управлението на механичното реле на GPIO0. GPIO0 e специален порт ( за флашване или за бутон ), но нейсе.
Отдавам предпочитание на готов проект Tasmota и след като го флашнах с последната версия се наблюдава следния (д)ефект. При подаване на захранващо напрежение от 5V, механичното реле прещраква състоянието си няколко пъти, след което работи както следва.
Идеята за галванично разделяне отпада и предполагам, че оптрона е добавен за съвместимост с полевия транзистор. В първа версия той е закачен директно към GPIO0 и активира релето, когато сигнала е висок. В новата версия оптронът работи като инвертор, подавайки висок сигнал към гейта на полевия, докато GPIO0 е с нисък сигнал и като следствие от подаденото захранване настъпва колебание.
Решение се оказа добавяне на филтров кондензатор паралелно на светодиода на оптрона. При подаване на захранване кондензаторът е разреден. Протича заряден ток, който придърпва порта високо. През това време Tasmota се зарежда, за да поеме управлението и нещата заемат нужните роли.
За себе си реших, че вместо традиционен ключ за вкл/изкл на осветлението ще ползвам бутон. Бутона отдадох на GPIO3 (RX). За целта го "придърпах високо", чрез R7 с номинал 10кΩ.
Бутон RST (reset) e под въпрос. Стърчи излишно и инцидентно натискане ще изтрие потребителските настройки. Премахнах го като безполезен апандисит.
Уеб-интерфейса на Tasmota.
Зарядно устройство от пореден стар телефон "Samsung Travel adapter" модел "ETA3U30EBE" получи втори живот, като стана токоизточник на модула. Изход от 5V и 550мА ток идеално завършиха замисъла. На 5-волтовата линия при изключено реле - модулът консумира около 70mA ток. При включено около 190mA.
От автора
Победител сред двете версии не виждам. Работят еднакво. И двата модела изискват интервенция за довеждане до ум. Изборът може да се води от продажната им цена ( около 2$ ). Идеално се помества в розетката зад ключа. За пълна картина, може да се впрегнат свободните два: GPIO2 и GPIO1. Например, управление на второ реле или добавка на датчик (температура/влажност/налягане/CO2 и т.н) по шина 1-Wire или I²C .до нови срещи ^.^
0 Response to "ESP-01S Wi-Fi реле модул v4.0"
Публикуване на коментар