Чудесно, но изтъква дебел минус. Изразходва се много време за оживяване,наличие на радио-елементи, платка, запояване и т.н. Площадките на Китай спестяват изброеното продавайки готов модул за 3.30лв. Отдавна го бях нацелил, но негативите в отзивите ме караха да го подминавам. В един момент реших да го пипна на живо и узная повече.
Поглед отдолу.
Под капака или без ESP-01S.
Два клемореда. Двойният е за постоянно +5V захранване на модула, а тройния за силовата верига: нормално отворен и нормално затворен контакти.
Първият нонсенс е китайските ампери за комутация. Заявени 10А е повече от наивно и за себе си приемам 1А таван. Пътечките на обратната страна на платката не са разчетени за 10А, ни миниатюрното реле вдъхва такава възможност, така че китайците в своя репертуар.
Платката идва с вграден линеен стабилизатор на 3.3V и плюс жълтия интерфейс за ESP-01S даде превес на везните, да го купя.
Заделих време и проследих изпълнението на радиосхемата. Това е крайния й вид.
Всеки вещ по контролер ESP8266 скептически би възприел тази схема за работоспособна, а после замислил - китаецът на какво прахче е седял, когато е съчинявал творението. По-важно е, че модула се предлага в две разновидности според транзистора - с биполярен или с полеви, и се комплектува с ESP-01S или с ESP-01. В краен резултат заставате пред четири варианта и за да не попаднете в лотария уточнявайте с продавача.
Моят частен случай разглежда версията с полеви транзистор и ESP-01S.
Смутът предизвиква GPIO0. Предназначението му е да превключва в режим флашване на паметта, като бива притеглен към low ниво, а R2 това и прави и като следствие масов негатив в коментарите. Изход от положението е, че се пренасочва изхода към релето от GPIO0 на GPIO2, a около GPIO0 се организира съединение подобаващо за флаш бутон.
Но чудеса не се случват само по Коледа и в океана от firmware за ESP8266 реших да пробвам с утвърдената Tasmota. Релето заработи противно на теорията. Добавих само бутон Вкл/Изкл. По-правилно е да се каже тригер, защото превключва режима от Вкл на Изкл или обратно. Бутонът закачих на GPIO3 (RX). Не е проблем вместо бутон, да посочите ключ, като редактирате в настройките.
Допълненията са начертани в червен цвят. Кондензатор C3 в светло-кафяв е препоръчителен. Връзката CHIP_EN също бе ампутирана. Учудващо, че по време на теста модулът работеше без нея, но за да вържа гащите добавих мостче към захранването. Справка снимката от интернет.
Стабилизиран импулсен токоизправител на 5V/1A - TAD037EBE на Samsung от 2002г пое роля на източник на захранване. Право на втори живот.
Модулът е толкова компактен, че се помести в декоративна капачка на контакта за стена, a токоизправителя потопих в дъното на конзолата зад контакта. От толкова жици и тоци заприлича на надиплени свински черва.
Поглед отпред.
Микро бутон от мишка пое ролята на тригер. Малко неудобно за натискане, ако имате маникюр на орел, но аз не страдам от подобни недостатъци.
Реле-модулът ще комутира токоизправителя на светодиодно осветление вградено в етажерка окачена на стената. Сега мога по старовремски да включвам осветлението изпитвайки тактилно усещане или дистанционно чрез wi-fi терминал в моята локална мрежа, с възможност да настройвам неограничен брой таймери за вкл или изкл.
до нови срещи ^.^
0 Response to "ESP-01S Wi-Fi реле модул"
Публикуване на коментар