Подобен хибрид ме напряга и реших, да му добавя подсветка, която да ме ориентира за положението на ключовете нощно време.
Вердикт: манджа с грозде.
И както е казал мъдреца - не си ли го направиш сам, няма кой да ти го направи по-хубаво. И го преправих от душа.
Два светодиода от старо дъно за компютър, паралелно насрещно включени ще осветяват ключа от вътрешната му страна. Към тях две съпротивления, високоволтов кондензатор и подходящ предпазител. Това е всичко. Съединено на сополи и изолирано от термотръбички.
Стойностите на елементите са посочени в снимката.
Общата консумация на светодиодите е 0.2W, докато глимп-лампа вдига апетит до 1.5W. По тази причина глимп-лампите все по-рядко се ползват за подобни цели.
Същинското терзание настъпи, когато осветлението в хола остана незасегнато от OpenHAB. Навсякъде можех дистанционно да управлявам осветлението вкъщи без това в хола. Преглед на предложенията в съответните китайски магазини засилваха скептицизма ми. Неадекватни цени, най-вече изпълнение, чийто размери не пасваха на моите.
Основният модул е завършен вид на идеята. На обратната страна е инсталиран USB-UART конвертор CH340G. За своите 2$ крайна цена - реализация му заслужава адмирации. Не са необходими никакви последователни стъпки за въвеждане на модула в флаш (boot) режим. Пъхате кабел в usb-порт на компютър и готово. Отговаря чинно на всяка АТ-команда. Семейството на Windows OS-ми изискват наличен драйвер. Под Ubuntu нещата са по-либерални.
Друг съществен плюс е, че отпада необходимостта за придърпване на особените пинове към High ( 3.3V ) или към Low ( GND ).
GPIO0, GPIO2, RESET и EN са закачени към 3.3V, чрез 10к съпротивление, а GPIO15 e закачен на маса чрез свое 10к съпротивление. Закрита е възможността за "плаване" на споменатите портове.
Има и недостатъци.
Оградените в червен контур smd-елементи са шотки-диод и линеен стабилизатор на напрежение. Шотки диодът е защита срещу глупака ( подаване на напрежение с обратна полярност ). Той е маломощен от една страна, a от друга създава пад на напрежение и на пин 5V реално постъпва 4.7V. Линейният стабилизатор на напрежение също не показва мускули и неговите възможности да отдава 3.3V стабилизирано напрежение са ограничени до 150mA сила на тока максимум.
Модулът се продава комплект с "гребенче", което вие трябва да запоите. То се магнити, но позволява да се калайдиса. Замених ги с по-достойни гребенчета, използвани в медицинската техника. Не се магнитат, преминали златна баня. Причината е, че след време може да влошат контакта, а това да побърка външни датчици.
Оглеждайте модула първоначално. Загубих време, докато открих грешка на китайския контрол. Вместо 470Ω (471) бяха запоени 470кΩ (474) на RX и TX портове и това не позволяваше взаимодействие между CH340G и микроконтролера.
Карта на пиновете
Радиосхема на изпълнението
Идеята е позната от тема "Практикум с ESP-01S". Новото е, че са добавени две твърдотелни релета G3MB-202P. Те се включват при напрежение 2.8V и консумация едва 4.5mA ток. Напълно по силите на GPIO порт (10mA max).
Освен две релета за управление на двата полюлея изведох и интерфейс по шина IIC. Например, може да се добави датчик на Bosch - BME280, който ще отчита температура, влажност и атмосферно налягане в хола.
Изпълнението скалъпих на макетна платка. Не е издържано, но лично мен ме устройва.
Завъртане.
Захранването възложих на адаптер Nokia AC-3E с обявени 5V / 350mА.
Схемата не претендира за достоверност. Тя е мое проследяване за последвала представа на нещата. Реализацията намирам за зле, но вече втори месец се труди безаварийно и издържа няколко удара на градската мрежа и прочие гръмотевици.
Подмених високоскоростния диод SB160E на 5А шотки диод. Това закова изходното напрежение на 7.8V на празен ход. Добавих към 220uF кондензатор в ниската част събрат от 470uF. ESP-тата са много претенциозни към качеството на напрежение.
И още веднъж, оглеждайте модула, защото от друг магазин получих Wemos D1 mini с стабилизатор 4B2X (XC6204B332MR). Входното напрежение има горна граница 10V. LDO (линейният стабилизатор) на текущия Wemos D1 mini е с маркировка 4A2D (LD3985M33R). Според документацията максималното входно напрежение е 6V. Това обяснява защо между адаптера на Nokia и Wemos D1 mini стой DC-DC преобразовател на Power Trends. Намалява входното напрежение от 7.8V до нужно ниво от 5V.
Tasmotizer флашване на Tasmota-sensors 8.5.0
Всичко се свежда до съединение на Wemos D1 mini с Ubuntu чрез USB-кабел. Бутон Tasmotize! и готово.
Последен тест преди монтаж в стената. Към модула е включен датчик BMP280 (атмосферно налягане и температура), който е извън темата.
Web-интерфейс на Tasmota. Два виртуални ключа за осветлението са налице и статуса на двата е изключено.
Назначаване длъжности на съответните GPIO.
Картина на нововъведението в OpenHAB 2. Под новите два ключа е управлението на светодиодни лампи монтирани в етажерка управлявани от ESP-01S Wi-Fi реле модул.
Финал на срещата са традицонните три файла в OpenHAB.
// sitemap Switch item=Hall_L_light label="Лява" labelcolor=[OFF="gray",ON="blue"] icon="light" valuecolor=[OFF="gray",ON="blue"] Switch item=Hall_R_light label="Дясна" labelcolor=[OFF="gray",ON="blue"] icon="light" valuecolor=[OFF="gray",ON="blue"]
// items // ляв полюлей Switch Hall_L_light "Вкл" {channel="mqtt:topic:hallL:switch"} // дeсен полюлей Switch Hall_R_light "Вкл" {channel="mqtt:topic:hallR:switch"}
// things Thing mqtt:topic:hallL "Лява" (mqtt:broker:644a0a87) { Channels: // ляв ключ Type switch : switch "Power1" [ stateTopic="stat/wemosHall/POWER1", commandTopic="cmnd/wemosHall/POWER1" ] } Thing mqtt:topic:hallR "Дясна" (mqtt:broker:644a0a87) { Channels: // десен ключ Type switch : switch "Power2" [ stateTopic="stat/wemosHall/POWER2", commandTopic="cmnd/wemosHall/POWER2" ] }
Равносметка
За по-малко от 5$ :
WeMos D1 Mini - $ 2.06
2x G3MB-202P - $ 2.60
7*9 DIY Prototype PCB - $ 0.20
плюс донори от електронни отходи се получи моя замисъл.
Следва да призная сериозен допуск.
Физически ключ на GPIO0 не е добра идея. Ако остане включен (NC), а после пропадне напрежението в градската мрежа и след време се появи - оставате без контрол. ESP8266 по неволя преминава в флаш режим и изхода е да ръгате бушоните в таблото. Мисля, че ме разбрахте.
до нови срещи ^.^
0 Response to "Бюджетен умен ключ за осветление"
Публикуване на коментар