Profruit banner

Умен звънец в openHAB

16 декември 2023

Телефонът е винаги с мен и сега, където и да се намирам получавам известие от openHAB, че някой е позвънил и чака пред вратата. А ако ме няма вкъщи става ясно часа и датата на последното позвъняване.

Tasmota Multipress

30 септември 2023

Идеята е Sonoff Touch T1 US 2 в салона, да управлява освен своето осветление и това в кухнята, а още вентилатора.

DIY 12V 1A WiFi Router UPS

22 април 2023

При поредно прекъсване на захранването вкъщи, батерията на нoтбука и двата UPS автоматично превключват на аварийно захранване и едновременно полита съобщение за конфуза

Zigbee2MQTT клониране

21 януари 2023

... как да клонираме съществуваща настройка на Zigbee2MQTT без да се налага последвало интервю на zigbee-устройствата.

LD2410 - бюджетен датчик присъствие в openHAB

11 февруари 2023

Цената на HLK-LD2410 зададе име на поредната тема в моя блог. С негова помощ се постига "народен" датчик присъствие в домашната автоматизация. . ...

ESP-12F е Wi-Fi модул на микроконтролер ESP8266 на китайския производител Espressif и спокойно може да се купи за $1.10 за бройка. На вид изглежда така.

ESP-12F

Карта на пинове.

ESP-12F_pinmap

Разстоянието между пиновете на модул ESP-12F е по-малко от 2.8mm срещано в макетна платка. За целта срещу 9¢ получавате гребенче и платка. Гребенчето се магнити, но лесно запоява. Принтът (шелкографията) е потекъл и грешен. GPIO15 се чете два пъти. Вляво да се смята за GPIO16, a GPIO13 изпаднал от логичното си място. Но за 9с на какво да му гледаш зъбите на този кон.

prototype

Платката идва с три запоени smd-съпротивления. Отляво на дясно: 10к - 0 - 10к. Ляв 10к за CHIP-EN. Десен 10к за GPIO15. Нулевият играе роля на мост.

За идеална схема закачих препоръчителните 10к към GPIO0 и GPIO2 в smd изпълнение, a старовремския към RST (Reset), също 10к.

esp-12f modul

На обратната страна стоят полигони за линеен стабилизатор. Вместо него запоих керамика на 100 (сто) µF. Разбира се и един е достатъчен, но в моя случай отдавам заслужено внимание. Espressif препоръчва филтриращи кондензатори в непосредствена близост до захранващите пинове и точно тук китайските кантори икономисват.

prototype back

Това е пълноценната схема на флашване на esp8266 под модул ESP-12F и тя е причина за словоизлиянията ми до тук. Начините са два:

1). Натискаме и задържаме бутон flash, след което включваме захранването. Отпускаме бутона. Флашваме.

2). При включено захранване. Натискаме и задържаме бутон flash, след което натискаме reset. Отпускаме reset, отпускаме flash. Флашваме.

esp-12f flashing

В края на срещата подредих различни модули за нагледна представа: NodeMSU, Wemos D1 mini, ESP-12F и ESP-01S.

esp8266 modules

В всичките тупти един и същ контролер, но размерите и броя на пиновете ги разхвърля за различни задачи. NodeMSU е с модул ESP-12E, докато Wemos D1 mini е с ESP-12F. И също важно - антената в средните модули е по-удачна. И да, ESP-01S е без метална екранираща капачка.





до нови срещи   ^.^
15 декември 2020 profruit 

0 Response to "ESP-12F схема на флашване"

Публикуване на коментар

Този блог е реинкарнация на първите ми опити за споделяне в нета. На времето започнах с къси разкази на преживяното. После се обезсмисли и превърнах блога си в системно радио. Пиша единствено неща, които карат душата ми да живее: openHAB, Ubuntu, Споделено и т.н. Това е моето системно радио, разбирате ли? Моята вълна и вие сте на нея сега.

Архив на блога