Днес интернет предлага възможност на всеки да сподели своите цифрови изображения, а това наложи понятието "watermark" (воден знак). Воден знак помага на художници и фотографи, да подписват картините си с щамп, клише, логотип или просто текст, напомнящ на пирати и плагиати за интелектуалната собственост на подписания обект.
Графичен редактор photoshop с лекота се справя с повдигнатия въпрос. Възниква идея - има ли възможност картината/електронния документ, да не бъде подписана с вградените шрифтове, а от ръка? Подобен подпис придава индивидуалност, за което си струва да се помисли. Лесно е, когато притежаваме планшет, но подпис чрез мишката е грозно и неестетично.
Вземете бял лист и маркер. Подпишете се. Сканирайте резултата и го пренесете на компютъра си. Препоръчително в фотошопския формат *.psd в случай, че вашия сканер поддържа този формат. Crop-ваме подписа, до нужния размер, като внимаваме да не го засегнем. Дублираме слоя с подготвения подпис. Нека това ви стане навик при работа с photoshop. Изключете слой "фон" и на копирания слой дайте име "подпис". С този слой ще продължим работа до края.
сканиран подпис
Следва изрязване подписа от фона на листа. Фонът може да бъде премахнат с "вълшебната палка" или "вълшебния ластик". И двата инструмента предлагат бързо, но грубо по мое мнение изрязване. Особено ако има затворени букви като О, В и т.н. Остават гранични пиксели на фона, незасегнати от действието на инструментите. Вариации с допуските не помага особено. Този начин е приложим за документи с бял фон, затова ще прибегнем до работа с каналите.
Активираме палитра "Channels" от меню "Window". Пред вас се появяват четири слоя с техните имена: RGB, Red, Green, Blue. Това са отделните канали на RGB-изображението. Кликнете в дясно от името на отделния канал. Така активирате само него и изключвате останалите. Разгледайте изображението в всеки отделен канал и търсете най-висок контраст между подписа и фона. В моя случай се оказа зеления канал.
избор на канал
Дублирайте този канал, като с ляв натиснат бутон го влачете до иконката на "Create new channel" или изберете от контекстното меню същото при натиснат десен бутон на мишката.
дублиране на канал
Полученото копие става активно, а всички горни слоеве изключени. Продължаваме работа с клавишна комбинация Ctrl+L, за да активираме палитра "Levels". Лявата пипетка отговаря за тъмни полета, дясната - за светли. Мащабирайте изображението, като го увеличите до 500%. Така се работи по-лесно и се вижда прехода между тъмни и светли пиксели. Кликнете лявата (тъмна) пипетка и се пренесете на изображението. Изберете участък с тъмни пиксели. Повторете същото с светлата пипетка и изберете участък от фона. Въпрос на опит по какъв точно участък да кликнете за образец, затова подберете нови места и наблюдавайте положението на реперите под оста на графиката. Подбраните образци потвърждаваме с ОК.
избор на образци
Натиснете и задръжте клавиш Ctrl, a с ляв бутон кликнете по иконата на копирания канал. Пренесете се нагоре и включете канал RGB. Имаме подготовка за изрязване видна по "мравките" опасващи нашия подпис.
селекция
Изключете копието, то повече не е нужно и превключете на палитра "Layers".
деактивация на копието и активация на RBG канал
Кликнете по слой "подпис", за да го активирате.
възврат в слоеве
Натиснете клавишна комбинация Ctrl+J. Tова изрязва подписа на нов слой "Слой 1". Изключете слой "подпис". Имаме подпис на прозрачен фон, готов за употреба.
клавишна комбинация Ctrl+J
Ако цвета не ни устройва, активираме палитра "Hue/Saturation" с Ctrl+U. Активираме "Colorize". Местейки отделните плъзгачи, добиваме нужния цвят на нашия подпис.
aктивиция на Colorize
Аз ползвам четка. За целта получения подпис в слой "Слой 1" превръщам в четка по пътя Edit -> Define Brush Preset -> име на четката в появилия се прозорец -> ОК. От палитрата на инструментите активирам Brush Tool (B). Търся новополучената четка. Тя се е заредила последна и се намира в дъното на библиотеката с четки. Задавам размер, натиск, цвят и рисувам с нея, чрез един клик. Това правя на нов горен слой над защитаваното изображение, за да мога да ползвам свободна трансформация. С свободната трансформация (Ctrl+Т) завъртам около оста подписа или донагласявам размер. Тоест, придавам нужната артистичност и естетичност на проекта. Прозрачност на слоя "подпис" или добавени ефекти са въпрос на вкус и нужда.
финални стъпки
до нови срещи ^.^
profruit
"вълшебната палка"?? Бе това звучи много мутренско или полицейско XD Аз си му викам вълшебна пръчица.
Май не им бачкат галериите вече в калното място. Наскоро фалшифицирах безобидно един подпис и печат, та правих същото XD
Иначе на едно бившо място за 7 лв го правих във векторен вид (в CorelDRAW, но и във Photoshop е същото). Иде някой с документ, рече "искам тоя печат" и след половин час иде да си го вземе ^^