В операционна система Windows има вградено средство за преглед на CHM файлове още от времето на Windows 98 и Windows NT.
Тези системи са мъртви, а аз отдавна съм дал предпочитание на Ubuntu. Има много електронни книги в този формат и миграцията към Ubuntu не трябва да ги поставя под въпрос, а той е как да отворя CHM файл под Ubuntu?
Броузър Moziila Firefox се обнови на моята система до версия 7. С новото обаче спря да работи старото. Firefox предлага add-on за преглед на CHM файлове - ACHM Reader. Този add-on към дата на публикация отказа да работи. Намирах го най-удачен за целта. Какво правим тогава?
Отпада KchmViewer. Той е за KDE, а аз на Gnome. Инсталацията му ще натресе хиляди найлонови чували с барабонки.
E-book reader. Това чудо се оказа някакъв бъзик. Аха да тръгне и се скрие. На всичко отгоре с интерфейс, изискващ IQ > 100. Я Айнщайн да си го ръчка в междучасието.
ChmViewer. Това при опит за инсталация ме наплю, че съм нямал дрън-дрън библиотеки и питона ми се дави. Пратих го да маха на магистралата.
И нещата се свиха до две оскъдни предложения:
- xCHM
- ChmSee
За целта инсталираме archmage. След което стартираме конзолата и пишем семпла команда
archmage <chm.file> <outputdir>
Ясно, че chm.file е същинското име на CHM файла, а след него е произволно име на каталога, в когото ще се извлече съдържанието му.
index.html e приветствен екран.
arch_contents.html се оказва iframe.
Този фрейм организира съдържанието. Погледнат отвътре index.html имат мета таг <meta charset="utf-8" />, докато arch_contents.html няма.
Ubuntu работи с модерна кодировка UTF-8, докато Windows не. Под руска локализация Windows работи с cp1251. Авторът на CSS.chm не се е усетил и на лице идват кривите му ръце.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1251">
В резултат четима кирилица в главен прозорец и съдържание.
до нови срещи ^.^
Calibre е отговора за електронна библиотека на компютър. Подъържа почти всичко (да не казвам всичко) - включително и тоя формат. А и се оправя отлично с объркани кодировки. :)