При инсталацията на Wi-Fi рутер е важно да имате своя точка на достъп. А това означава свободен радио-канал. При еднакъв радиоканал с тази на вашите съседи е напълно възможно спад на качеството на връзка, спад на скоростта на обмен и т.н.
Естествено претендент в Ubuntu, за изясняване на ситуацията около вашата радиовръзка, се оказва програма Iwscanner. Програмата предлага графичен интерфейс. В ляво колонка с възможни 13 канала, на които могат да се разполагат Wi-Fi точки за достъп. Полето долу в черно чертае графика на нивото на сигнала. Колкото повече, толкова по-добре и съответно по-висока скорост на обмен на данни. Интуитивен интерфейс общо взето, показващ мак-адресите, имена на точките, номер на радио-канала, тип шифриране, качество на сигнала.
Снимката горе показва новия ми канал, като до този момент бях на канал 6. По инерция ми пратиха техника Сульо. Показва ми гордо новата придобивка, на всичко отгоре ми надупчи стените като на филма "Топло", а това за малко да ми докара микроинсулт и за капак ми поиска Local Area Connection, или каквото там викат в windows. Логично му показах, че ползвам linux-машини, на което ме изгледа като Пульо и подви опашка.
Жълт човек от Шанхай на име Мяу изкърпи дупките по стените, а аз левите ръце на Сульо и Пульо. Когато влязох в админ панела на рутера в секция Wireless Settings ахнах от почуда. Сульо и Пульо масово бе качил маймуните на 6-ти канал и ти чакай батко банани. Хванах се за лостовете. Ръгнах на 10-ти канал и реснах животното. И после идете ми разправяйте кой е Бил Гейтс!!!
Интересен момент - Iwscanner не превключва вашата wi-fi мрежова карта в монополен режим на ползване. Вие можете да сканирате ефира и едновременно да сте свързан към вашата точка.
Проектът не предлага репозитории и се разпространява като deb-пакет. Изтегляне тук.
Wi Fi Monitoring Script
Подобен преглед на нещата може да се постигне в конзолата. За целта ползвайте следния скрипт, когото леко измених, взаимстван от този ресурс.watch -tpn 1 'echo -n "Wireless Monitoring `date`\n\n";
echo "`ifconfig|grep -iE "HWaddr"`\n";
echo -n "`wpa_cli status|grep -w ssid` `wpa_cli status|grep bssid` `wpa_cli status|grep ip_`\n";
echo -n "\n`wpa_cli scan && wpa_cli scan_r|grep : |nl`\n\n";
echo "`iwlist channel|grep -iB0 channel`"'
резултат
до нови срещи ^.^
0 Response to "Iwscanner"
Публикуване на коментар