Наличието на няколко машини вкъщи с DUALBOOT ( Windows XP, Windows 7, Windows 10, Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 ) e едната страна на медала, а втората е, че Windows е мека система и абсолютното лекарство е преинсталация, след която от Ubuntu ни вест ни кост. Това е гнусно и при поредното лечение на GRUB взех стратегическо решение, да оставя следи в блога кое как се цъка, за да възтържествува отново правдата на бял кон.
Малка уговорка.
Описанието обхваща частен случай и нещата се свеждат до манипулиране на диск с MBR (Master Boot Record).
Стартирането на ОС-ма започва с нейното локализиране на логически диск от компютъра. Търсенето е възложено на B.I.O.S. с помощта на MBR. Последното представлява неголям блок от информация инсталиран в повечето случаи на първия сектор на твърдия диск. Според правилото обемът на MBR не надхвърля 512 байта. MBR има двойно предназначение. Съдържа изпълняем код, позволяващ на B.I.O.S., да започне зареждане на ОС-ма и второ, съдържа информация за разделите върху твърдия диск - така наречената таблица на дяловете (Partition Table).
Особеност на MBR е че в самия край на сектора се намира специална сигнатура 55h AАh. Тя съдържа записа на конкретния раздел, откъдето да започне зареждане на ОС-ма. B.I.O.S. го засича, предава управлението на MBR. Следва изследване и проверка на таблиците с дялове описани в bootloader-a. При успех му се предава управлението и настъпва зареждане на ОС-ма.
Bootloader в Ubuntu e GRUB (GRand Unified Bootloader) и тук следва мини-пояснение. До Ubuntu 9.04 включително се ползваше GRUB Legacy (GRUB1). От Ubuntu 9.10 и нагоре на смяна дойде следващото поколение - GRUB2.
Има два начина за възстановяване на GRUB2 след (пре)инсталация на Windows и аз ще се огранича до по-лесния.
Възстановяване с помощта LiveCD/USB
Заредете LiveCD/USB и стартирайте терминал, след което въведете комнада
От долу нагоре.
- /dev/sdb1 e LiveUSB
- /dev/sda е твърдия диск с съответните дялове 1, 2, 3, 4, 5.
Маркираният в бял фон дял /dev/sda4 е затритият от инсталация на Windows 10 любимец Ubuntu 16.04.1 и него ще връщаме от света на мрака. До този момент Ubuntu съжителствуваше с Windows 7, който ме издраздни до повърхността на кожата ми. Постоянни обновления го свеждаха до апокалиптична диария с безкраен антракт. В един момент търпението ми се спука и го затрих с Windows 10, когото пък кастрирах до нормални човешки потребности. След тази интервенция уверено заявявам, че микромеките най-после са седнали на трибуквието си, за да изхендрят нещо що годе.
За изцелител на акцията е привлечен дългоочаквания Ubuntu 16.04.2. Той бе подхвърлен на народа на 16.02.2017г, за да заличи прочие неадекватности от предходните версии. Ползвам го от този ден, но ще постъпя честно, споделяйки, че Ubuntu 14.04.5 ми лежи по-близко на сърце.
Просто информативно, ако искате да обновите вашето Ubuntu 16.04 до второ пришествие копирайте тези команди.
sudo apt full-upgrade
Да се върнем към нашата цел!
Стана ясно, че Ubuntu кибичи на дял /dev/sda4. Тогава да подключим този дял в /mnt, чрез следната команда:
До тук приведените действия ще възстановят MBR на диска и това е достатъчен минимум за успех. Ако желаете да обновите менюто на grub, след инсталация на Windows, то изпълнете последната команда за целта.
Но като комедон на носа пръква един нюанс. Казаното горе е справедливо за Windows до версия 10. При Десетката завършва с грешка, но след рестарт нещата застават по своите места и всичко е ток и жици.
Парчета излъчвани от този поток подхранваха музата ма моето вдъхновение и водеха ръката ми да напиша нещата правилно.
до нови срещи ^.^
"Възтановяването завършено! Човекът възкреси машината!" :)
https://goo.gl/t9s78o
https://goo.gl/RLcNWB
А какво трябва да направя, ако искам да променя поредността, в която се стартират операционните системи при боот?