Телефонът е винаги с мен и сега, където и да се намирам получавам известие от openHAB, че някой е позвънил и чака пред вратата. А ако ме няма вкъщи става ясно часа и датата на последното позвъняване.
При поредно прекъсване на захранването вкъщи, батерията на нoтбука и двата UPS автоматично превключват на аварийно захранване и едновременно полита съобщение за конфуза
Подобна утилка силно ми липсваше. Включване и изклювчане на периферия към Ubuntu система по нищо не се подразбира и това ме държеше нащрек, да не повлече порт или самото устройство.
В Windows това е "балончето" в трея, което оповестява инициализиране или разединение на такова устройство. В Ubuntu нещата не са такива. При включване на флашка, мобилен телефон, цифров фотоапарат и т.н. нищо не се случва и възниква въпрос - системата определила ли е или не?
Еднократна инсталация на тази малка програма и вие винaги ще бъдете в течение на събитията при включване или изключване на устройства чрез USB. Приложението с лекота определя web-камери, цифрови фотоапарати, GSM телефони, iPod и много други.
"udev-notify е създаден от Красимир С. Стефанов (lokster) като част УСУ Линукс.
Той е изцяло пренаписана версия на по-стария hal-notify, който използваше HAL, и от доста време беше част от УСУ."
Ubuntu притежава възможност да показва модален прозорец с помощта на notify-osd.
Например, така изглежда съобщението за успешно Wi Fi съединение към интернет.
А така на будилника
Това е познатия Radio Tray, който е закован на латиноамериканска салса.
На практика модалният прозорец изплува, за да съобщи настъпило изменение. Клик по него нищо не дава, просто оповестяване за момент от време. Прозорецът може да се модифицира по желание.
Аз не ползвам тапети, никакви червени ферарита, никакви силиконови надупени каки. Десктопът ми е черен, без икони и този вид на прозореца ме устройва. Инсталацията на udev-notify получи 100 бала оценка от мен и опозна всички известни марки и кучи такива.
Изключване на устройства.
Skype за Ubuntu порасна до версия 2.2, но интерфейса му остава дървен, същото важи за приходящите съобщения. И след като упоменахме notify-osd остава да пренасочим тези съобщения към същия.
Влизаме в настройките на Skype и избираме пункт Notifications. Търсим Chat Message Received. После активираме кутийките по начин от снимката и слагаме нужния скрипт. Бутон Applay слага край на телодвиженията и се радваме на придобивката.
Доказано е, че изплуващите съобщения превключват мозъка в режим на очакване. Прекалено малопроизодителен режим. По-зле е само състоянието на сън. Всъщност аз не ползвам Skype и казано до тук бе намек, че може с леки усилия да се модифицира към добро.
Този блог е реинкарнация на първите ми опити за споделяне в нета. На времето започнах с къси разкази на преживяното. После се обезсмисли и превърнах блога си в системно радио. Пиша единствено неща, които карат душата ми да живее: openHAB, Ubuntu, Споделено и т.н. Това е моето системно радио, разбирате ли? Моята вълна и вие сте на нея сега.
0 Response to "Udev-notify Ubuntu Paranoid"
Публикуване на коментар