Наличният образ при мен е под име Javascript.iso. Изтеглен е в домашния каталог (~/Javascript.iso). Пряк достъп до него генерира въпрос от системата за асоциативна програма или активира програмата за запис Brasero Disc Burner.
Монтиране на ISO образ
Стартираме терминала и създаваме точка на монтиране. На практика създаваме каталог. За да избегнем проблеми с права, го създаваме в домашния каталог. Нека бъде под име isomount.
Същинско монтиране. Преминаваме в каталога, съдържащ образа и изпълняваме следната команда.
По подразбиране Ubuntu извежда икона на десктопа при монтиране. Иконата е извлечена от образа, описан в autorun.inf. Става ясно, че реч иде за образ, създаден за Windows.
Монтираният каталог е валиден до края на сесията. При рестарт на машината той пропада и e необходимо ново изпълнение на горепосочената команда.
Демонтиране на каталога в течение на сесията става с команда под root-права
Ако работата с терминала не ви допада може да правите същото с програма Gmount-iso. Програмата е проста при използване и трудности не следва да възникнат.
След инсталацията, програмата ще се появи в пункт меню Applications > System Tools > Gmount-iso
За сходни образи като MDF или NRG има програми, чиято инсталация се свежда до следните команди:
sudo apt-get install nrg2iso
След инсталация конвертирайте към ISO образ. Например:
nrg2iso SomeImage.nrg SomeImage.iso
Подобен е начина за работа с .bin/.cue. На помощ идва bchunk.
Конвертирането с bchunk се свежда до следния ред.
След което създайте точка на монтиране, описана горе и процедирайте по начина за ISO образ.
Виртуално CD
Добавяне на виртуално CD в Ubuntu е възможно благодарение на проект под име CDemu. След инсталация в местоположение Computer (computer:///) ще се появи икона на добавеното виртуално CD/DVD. Благодарение на Bruce Lee нещата са сведени до няколко клика с мишката.
Влезте на страница Image Mount (cue, iso, mds, ccd, nrg). По средата намерете бутон Dоwnload. Изтеглете скрипта. Разархивирайте го. Влезте в появилия се каталог disc-mount-0.2.1 и намерете файл install.sh. Направете го изпълним с команда:
или с десен бутон в свойства на файла намерете Permissions и активирайте Execute. Стартирайте файла и следвайте съветника за инсталация. Ще бъдете попитан за брой виртуални CD-та.
Това е всичко. В контекстното меню на Nautilus ще се появи ново меню за монтиране на образи.
На свой ред notify-osd ще известява при всяко зареждане на Ubuntu за наличие на виртуално CD в системата или при монтаж на образ.Отлично.
Инсталацията на подобен скрипт довежда до нов демон, който заделя за свой нужди ресурси. Нуждата от подобна придобивка оставям по ваша преценка.
Как да деинсталираме CDemu
Спрете CDemu и преминете към деинсталация:
sudo apt-get remove gcdemu cdemu-client
sudo apt-get autoremove
Това ще освободи 881kB място на твърдия диск.
CDemu добавя свой скрипт в скрит каталог ~/.gnome2/nautilus-scripts/disc-mount.
Изтрийте го:
до нови срещи ^.^
Всъщност, CDemu, се справя по-елегантно с подобни задачи. При него конвертиране не е необходимо, (почти) отпадат проблемите с правата и директориите, липсват команди (когато се ползва графичен фронт-енд). Най-голямо предимство е автоматичното отгатване на файловата система, която в много случаи или не е известна, или трябва да се търси команда (UDF), или е смесена, или не се поддържа. Недостатък е че ползва модул към ядрото.
Ако се случи да попаднете на DAA, може да ползвате PowerISO for Linux за конвертиране. Такива образи се срещат в известните торент портали. Програмката работи и с други формати.