ProGedit
Преамбула
Система Ubuntu 10.04 (lucid)Kernel Linux 2.6.32-34-generic
GNOME 2.30.2
Gedit 2.30.3
Всичко започва от тази тема, където научихме Gedit да чете кодировка Windows-1251 (cp1251). Миграцията от Windows към Ubuntu ме пренесе в среда UTF-8, а това правеше Windows документи на кирилица нечетими в Gedit. Това определено дразни. Въпросните документи станаха четими, но новите написани на кирилица създадени от сродни редактори в Ubuntu станаха нечетими в Gedit. Ново 20.
За дребни нужди Gedit е отличен инструмент за редакция на код. Съдържа редица разширения, които се активират от меню - Edit - Preferences - Plugins, но за комфортна работа не ми достигаше една възможност, да променя работния прозорец по свой вкус. Тъмните теми не ми допадаха, а светлите ползваха бял фон. Този фон ми прилича на прожектор за очите, а от друга страна хаби батерията на мобилния компютър.
Смяна на фона в Gedit
За целта е нужна ориентация кое къде се намира.Текущите теми се намират в:
/usr/share/gtksourceview-2.0/styles/
Добавянето на нова тема за Gedit става в каталог:
~/.gnome2/gedit/styles/
Добавяне на нова тема
sudo cp ~/Desktop/<new_theme.xml> /usr/share/gtksourceview-2.0/styles/<new_theme.xml>
Изтриване на тема
sudo rm /usr/share/gtksourceview-2.0/styles/<name_theme.xml>
На свой ред реших да модифицирам тема Kate. Тя най- ми допадаше като цветова схема.
Преглед на темите става в меню - Edit - Preferences - Font & Colors. Копирах темата от указаното горе място и добавих следните изменения.
<style-scheme id="progedit" _name="Progedit" version="1.0"> <author>GtkSourceView team</author> <_description>Color scheme used in the Kate text editor</_description> <color name="red" value="#FF0000"/> <color name="blue" value="#0000FF"/> <color name="dark-blue" value="#0057AE"/> <color name="dark-red" value="#800000"/> <color name="dark-green" value="#008000"/> <color name="grey" value="#808080"/> <color name="yellow" value="#FFFF00"/> <color name="white" value="#FFFFFF"/> <color name="brown" value="#B07E00"/> <style name="current-line" background="#EEF6FF"/> <style name="right-margin" background="#ADD4FF"/> <style name="bracket-match" bold="true"/> <style name="bracket-mismatch" background="red" bold="true"/> <style name="background" background="#EEF6FF"/> <color name="text_bg" value="#f2f7ed"/> <!-- Global Settings --> <style name="text" foreground="text_fg" background="text_bg" bold="true"/>Темите за Gedit са xml файлове. Показания код е част от кода на Kate, веднага след коментара. Променя се ред 1-ви. Задава се ново име на id и на _name. В тази част се добавя ред 20-ти, като value е бъдещия ви цвят по избор. Аз предпочитам изпрани цветове. Нов ред е и 23-ти. С него влизат в сила желания цвят за фон.
Резултат:
Unicode UTF-8 encoder за Gedit
За пълно щастие остава да научим Gedit как да се избави от хемороидите на windows. На помощ идва изключителен pligin от Владислав Горбунов. За него четем:
Gedit plugin to fast reopen the file with any encoding, defined in the Open/Save dialog.
To install extract content of the encoding.tar.gz to ~/.gnome2/gedit/plugins/
Encoding list show in the File menu.
Изтегляте архива на Владислав Горбунов. Съдържанието му слагате в каталог:
~/.gnome2/gedit/plugins/
Това са два файла: encoding.gedit-plugin и encodingpy.py
След което включвате в меню - Edit - Preferences - Plugins - Encoding. Рестартирате Gedit и се отдавате на слънчева храна като сънгейзерите.
Резултат
до нови срещи ^.^
Всъщност, достатъчно е на първо място в листа да стои UTF-8, а на второ 1251. Това работи, защото двата формата се отличават доста...
При опит за отваряне с UTF на 1251 проверката пропада, преминава се към следващият формат в листа и нещата си идват на мястото. От друга страна, при създаване на нов файл се ползва UTF, по подразбиране.
Съгласен съм с вас, но изложеното е частен случай. Аз ползвам документи създадени в Windows и Gedit не проявяваше описаната от вас селективност.
Забелязвам, че прохождащите в linux (разбирай чрез Ubuntu) изпитват същите затруднения, най-вече исках да убия белия фон и по метод проба-грешка го открих, така че си струваше труда.
Що се касае създаването на нов документ съм наясно, че е в UTF-8, но не съм сигурен дали е изключен BOM, a последното е важно за мен.
Действително в по-новите версии този метод не работи. А допълнението е полезно във всички случаи...