Будистите смятат, че всички същества се прераждат безкрайно, попадайки от един мир в друг в зависимост от извършените постъпки. Тази безкрайна реинкарнация те наричат колелото на Самсара.
Аз не съм будист. Аз съм Profruit и ще ви отведа на поредна среща в света на Ubuntu, където ще узнаете за силата на команда Eject.
Фаворитният компютър вкъщи е десктоп, установен под масивно бюро на пода. Наскоро се наложи преглед на оптичен носител и това ме подсети, че имам на разположение DVD-RAM дисковод. Това действие предполагаше извиване на тялото ми в форма на арка, тъй като то е отпуснато в дълбок кожен офис стол. Намерението да се извия като йога ме въздържа от този дискомфорт и припомни, че в годините на прозорци 98 ползвах някаква утилка. Тя висеше в трея и ръгането й с посочващото устройство караше каретката да се отваря или затваря. Споменът загложди червея на съмнението - а има ли такъв пиниз в Ubuntu или да рискувам да стана Нешка Робева?
С ключова дума eject, Ubuntu Software Center коректно ми отговори, че имам такава програма в системата си, благодарение на Jeff Tranter (eject version 2.1.5 by Jeff Tranter (tranter@pobox.com)).
На практика това е команда (команда е малка програма) на обвивка bash. Остава да я разучим. За целта викаме терминала Alt + F2 и въвеждаме gnome-terminal.
Ако просто въведем командата е много възможно да получите следния отговор:
eject: unable to find or open device for: `cdrom'
*-cdrom
description: DVD-RAM writer
product: DVDRAM GSA-H12N
vendor: HL-DT-ST
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@6:0.1.0
logical name: /dev/cdrom1
logical name: /dev/cdrw1
logical name: /dev/dvd1
logical name: /dev/dvdrw1
logical name: /dev/scd0
logical name: /dev/sr0
version: UL01
capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
configuration: ansiversion=5 status=nodisc
или
eject: device is `/dev/sr0'
или пък тази
wodim: Overview of accessible drives (1 found) :
-------------------------------------------------------------------------
0 dev='/dev/scd0' rwrw-- : 'HL-DT-ST' 'DVDRAM GSA-H12N'
-------------------------------------------------------------------------
Става въпрос за тази писалка, техническите й възможности всеки може с лекота да узнае в интернет. На прицел е хардуерния бутон за отваряне/затваряне. Нека хване паяжина!
Стана ясно, че при мен това е sr0, scd0, dvdrw1, dvd1, cdrw1, cdrom1. Това са имената на отделните възможности на моята записвачка и всеки един се обръща към нея. За целта избираме един и подпомагаме eject така:
Ако у вас се отвори оптичният носител - моите поздравления, в противен случай използвате привод с древен firmware или направо не поддържа командата.
Настъпи пореден момент. Затваряне. Начинът е параметър -t.
Предходната ни среща ви запозна как се правят псевдоними в Linux. Аз например съкратих тези команди до лаконично eject и close
alias eject='eject /dev/cdrom1' alias close='eject -t'Забавното на тази команда е, че с параметър -T, тя работи като тригер. Ако е затворено-отваря, ако е отворено-затваря.
Това ме осени да направя изпълним файл, а към него да закача стартер, който да наредя до останалите икони на горния панел.
Реших да бъде скрит файл в домашната директория на име .proejector.sh. Въпрос на минута време.
в появилия се прозорец на редактора добавяме тези два реда:
eject -T /dev/cdrom1
съхраняваме и правим файла изпълним
Тестваме постигнатото с многократно въвеждане на следната команда:
Направата на стартер в Gnome 2 е детска песничка. Десен бутон върху панела, добавяне на персонален стартер. Даваме му име, коментар и обезателно указваме пътя до изпълнимия файл. Икона от хранилището или ваша. Това е всичко.
Краен резултат.
до нови срещи ^.^
0 Response to "Команда eject"
Публикуване на коментар