От информационна лепенка става ясно, че 5-те светодиода консумират 0.7W електрическа мощност при входно променливо напрежение 230V@50Hz. Добавено е лого за двойна изолация, сиреч, тялото не се нуждае от зануляване/заземяване.
Първото разочарование настъпи с потъване на контактите. От често ръчкане в контакта от стая в стая, те взеха, че потънаха, което никак не бе гуд. И в името на народа, реших да ремонтирам този сюрприз. Купих народно лепило "Хелметекс". Брутално налях отвътре лепило и върнах контактите на място. Бруталността остави следи от лепилото, но кой ще забележи, след като бъде напъхано отново в контакта.
Спалнята ми е претъпкана с всякаква електроника, чийто индикатори са всевъзможни по цвят светодиоди. Забелязах, че станах раздразнителен от тяхната светлина. Старая се преди да заспя, да изключа нацяло, защото в противен случай се събуждам от светлината им. Серотонина измества мелатонина може би. Ставаш по-щастлив и по-работоспособен за сметка на съня. Превантивно започнах да събирам лентите за очи след всеки полет с самолет. Донякъде помага. По една за всяка нощ, даже още е жива лентата от полета до Чили.
Докато лентата е върху очите комфортът е пълен, но напоследък имах яки премеждия и се стигна до психиатър. Преминах на много мощни таблетки. Трети по ред, тъй като предните се оказаха неефективни. Те обаче задействат след месец. Пиеш цял месец - търпиш несгоди и едва след 30 до 45 дни нещата се активират. През този период спонтанно се събуждах, като една от причините бе слабата светлина от светодиоди.
Реших, че повече не може така и взех решение, да превърна китайската лампа до човешки завършек. Този път се съсредоточих върху електроника, чието изпълнение ме кара да гласувам за закон - подобни изобретатели да бъдат кастрирани, за да не могат да се размножават, разбирай - бълват подобна чукачка.
Електро-схема на китайската реализация. Минимизирана до абсурд от икономия.
Мрежовото напрежение се гаси от балансен 22nF кондензатор и се подава на високоволтови диоди 1N4004 свързани в схема Грец. Резистор R1 ограничава силата на тока в момент на включване. Преобразуваното променливо в постоянно напрежение се изглажда от електролитен кондензатор. Капацитетът му от 4.7uF e китайска подигравка и крещи за много повече. Резистор R2 служи за бърз разряд на балансния кондензатор при изключване на тялото от контакта и с това се свършва китайското чудо. Липсва резистор за разряд на филтрови кондензатор, което може да мине с Бог да прости. Но, липсва елементарен предпазител и е икономисан ценеров диод (диод на Зенер), който да ограничи изходното напрежение в случай, че настъпи прекъсване на товара - последователно свързаните светодиоди. Волтметър показа, че напрежението на входа на светодиодите е 14.8V. разделено на броя светодиоди, излиза, че са високоволтови.
По-интересното е, че дори с този малък филтров кондензатор след изключване на прекъсвача (когото забравих да добавя в схемата), лампата свети. По-точно тя тлее и близо година си мислих, че те са флуоресцентни или ключа е слаб диалектрически. Този (д)ефект ме караше да слагам лента на очите или ми помага по-лесно в тъмното да се ориентирам къде е лампата. Както и да е доискусорих схемата до следния вид.
Добавих предпазител В нишата зад ключа между двата цилиндъра надиплих два електролитни кондензатора по 1000uF всеки. И чудо. Лампата светваше след 2 секунди плавно. Обяснимо, големия капацитет се нуждае от време за зареждане. Чудото дойде, когато гасех лампата, чрез ключето. Светодиодите не реагираха и близо минута светеха с същия интензитет, а после много плавно затихваха. Това не ме устроиваше и новодобавения резистор R3 за разряд на електролитните кондензатори намалих от 1mOhm на 50kOhm. Времето на плавното изгасване намаля, а тлеенето изчезна. Изгасена, лампата в тъмното стана практически неутрална. Големият обем на филтровите кондензатори изглади пулсациите и напрежението дорасна до 15V, откоето се почувства по-голямо светоотдаване. пак
Доработка на SN-103
SN-103 е пореден производ на китайския чук. За нея се разделих с 5.51лв. Идеята заложена в тази лампа е наличие на фотодиод. Лампата свети в пряка зависимост от силата на околната светлина падаща на фотодиода. Тъмно - пълна мощ. Светло - мълчи, по средата мъждука. Два светодиода, по един на всяка страна захранвани от схема показана в първа снимка горе. Този път гаража не се бе престарал в икономията и филтровия кондензатор бе 47uF. Нищо ново под слънцето и към него паралено бе добавен 470uF включая останалата галимация. Кинестетика в действие, за да напипам винта, който държи корпуса закрит. Това обяснява, защо лепенката е намачкана като хармоника. Нямам нова такава и я загладих криво ляво обратно. Все пак носи инфо, освен да крие винт.до нови срещи ^.^
0 Response to "Доработка на XYD558"
Публикуване на коментар