Цена бонбон и ето героя на темата.

Предложенията са две, но цената е една и съща. Изберете 12V-волтовата версия. Получавате допълнително линеен стабилизатор LM7812 и филтриращи керамични кондензатори на входа и изхода на 5-волтовата линия. Това разбрах в процеса на изучаване на платката, защото избрах 5-волтовия вариант.

Свободни портове са: GPIO0, RXD, TXD.
Ако разполагате с орлово зрение/микроскоп може да впрегнете GPIO4 и GPIO5 с мостчета директно от контролера. Към GPIO2 е присъединен зелен светодиод.
На входа на 5-волтовата линия запоих керамичен кондензатор от 10μF и 47μF електролитен на изхода на 3.3V линия - позната история на китайската икономия.

На "обратната страна на Луната" поредната китайска бюджетност. Никакво подсилване с припой на силовите писти, но благодарности, че поне са фрезеровани. Навсякъде неизмит флюс, за което третирах с технически спирт, а той отнесе надписите върху сухите релета.
Гостоприемник на поредния DIY стана пенсиониран TP-LINK TL-SF1005D, а източник на енергия Samsung TRAVEL ADAPTER ETA-U90SWE.

Трите адаптера за съответните линии на светодиодите отиват в скрина на тавана в очакване на нов живот. Тяхната роля поема 12V - 2A токоизправител ETC модел DSA-24PF01-12. От което става ясно, че релетата ще комутират постоянен ток.
Samsung TRAVEL ADAPTER ETA-U90SWE и ETC DSA-24PF01-12 са подбрани внимателно, защото на празен ход тяхната консумацията от градската мрежа е равна на 0W.
Консумация от градската мрежа според количеството всключени релета:
/*********************** STANDBY: 0 ~ 0.2W ~ 0.5W 1_relay: 0.6W ~ 1W 2_relay: 1.1W ~ 1.5W 3_relay: 1.7W ~ 1.9W 4_relay: 2.1W ~ 2.4W ***********************/Консумацията плава в посочените граници.
Минуси:
Моделът има два съществени недостатъка.
- GPIO16 не се препоръчва за изход, а в случая е. На практика, това означава при рестарт или подаване на захранване релето на този порт да прещраква, което не е добра практика за консуматора, когото управлява.
Решение: прерязване на пистата и прехвърляне базата на транзистора към GPIO4 или GPIO5 с мостче. - SPI флаш паметта е PUYA, която е хемороид и с оскъден обем.
Решение: замяна на 4MB от WINBOND.
05.11.2022 ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Уводът в началото спомена за три независими контура светодиодно осветление. Съответно всеки един ще поеме свое реле. Четвъртото някак увисва незаето. Реле на GPIO13 ще управлява капково поливане. Преди появата на ESP8266_IC_Relay X4_v1.1, капковото се управляваше от Sonoff Basic R2. По-малко умни релета, по-малко замърсяване на wifi ефира, по-малко разход на електроенергия. Sonoff Basic R2 се обесмисля и заминава в дълбокия скрин.
Без физически бутон се губи леко комфорта от манипулацията. Все пак от телефона се изисква наличието му под ръка и няколко плъзгания с пръст по екрана. Реших да използвам модул за сензорен бутон TTP223. Никакво дупчене на кутията или пореден франкенщайн, а бързо закрепване на модула към вътрешната страна на кутията с термолепило.

Модулът идва с две площадки А и В. При мен бяха незапоени и таблицата подсказва какъв изход ще подаде при поднасяне на палец към сензорния участък. Избрах Jog ouput low. Просто запоих мост на площадките А. В този случай модулът се превръща в бутон и подава на маса GPIOx извода на ESP8266.

Използвах случая, да добавя зумер (buzzer), който в хола ще бъде продължение от общата идея за аудио-сигнализация при настъпило събитие в openHAB.
Схемата на зумера показах в тема BLE Sniffer на ESP-WROOM-32 в openHAB и нейното повторение не представлява трудност.
Активацията изисква версия на Tasmota sensor.
SetOption67 1 // enable a buzzer 0 // to disableСамото действие:
buzzer 2.3.4 // значения по избор // съответно: брой, продължителност и пауза в секундиНастройка:

Финал:


до нови срещи ^.^
0 Response to "ESP8266_IC_Relay X4_v1.1"
Публикуване на коментар