Profruit banner

Умен звънец в openHAB

16 декември 2023

Телефонът е винаги с мен и сега, където и да се намирам получавам известие от openHAB, че някой е позвънил и чака пред вратата. А ако ме няма вкъщи става ясно часа и датата на последното позвъняване.

Tasmota Multipress

30 септември 2023

Идеята е Sonoff Touch T1 US 2 в салона, да управлява освен своето осветление и това в кухнята, а още вентилатора.

DIY 12V 1A WiFi Router UPS

22 април 2023

При поредно прекъсване на захранването вкъщи, батерията на нoтбука и двата UPS автоматично превключват на аварийно захранване и едновременно полита съобщение за конфуза

Zigbee2MQTT клониране

21 януари 2023

... как да клонираме съществуваща настройка на Zigbee2MQTT без да се налага последвало интервю на zigbee-устройствата.

LD2410 - бюджетен датчик присъствие в openHAB

11 февруари 2023

Цената на HLK-LD2410 зададе име на поредната тема в моя блог. С негова помощ се постига "народен" датчик присъствие в домашната автоматизация. . ...

Stop
Разглеждайки известна площадка попаднах на следното предложение.
Цената и заветния power monitoring ме подкупиха, да се разделя на мига с 6 зелени.

Aubess power monitor switch bla-bla-bla

Първо тествах с родното приложение Tuya smart за android.
За добавяне на Aubess power monitor switch Tuya Smart изисква включени още bluetooth и локация, без които не създава SSDI (wifi точка за достъп). След което автоматично бивате върнати към вашия рутер и регистрирано ново устройство. Неща подробно описани в брошурката на устройството.

Tuya Smart app

По замисъл на покупката веднага насочих внимание към електро показанията. Консуматори под 3W не се отчитат, докато напрежението бе в рамките на допустимата погрешност. С думи прости, мислете за този продукт като показател на близки стойности до реалните на ток и напрежение. Приложението не позволява калибрация и то е подвластно на благоволение на производителя.

Tuya Smart app

Подобен развой не ме устройва, нито закачен за китайски облак. Идея си нямах какво има под капака и това бе втора тръпка. Крайната ми цел е да го подкарам под Tasmota, за успешно интегриране в openHAB.

CB2S to ESP-01S

Tuya изостави WiFi контролери от семейството на ESP и премина на своеобразни модели. В случая CB2S.

Добрата новина е, че ентусиаст публикува проект OpenBeken, който улеснява интеграцията в Home Assistant и флашването е аналогично на Tasmota. Сещате се, че разпоения Tuya CB2S ще бъде полигон за изучаване на OpenBeken, а дотогава ще се задоволя с познатия ESP-01S модул с ESP8266 микроконтролер.

Краен вид.
Залепен върху капака на релето и внимателно паяжина от проводници към съответните пинове.

final ESP-01S

Специализирана ИС BL0942 изчислява електрическите величини. Тя е сравнително нова и драйвер за нея се появява в версия на Tasmota 11.1.0.1. В моя случай флашнах с последна текуща версия 12.1.1 Patricia.

Voilà. Познат букет от величини с добавени фактор на мощността, пълна и реактивна енергия.

Tasmota interface

Роля на полигоните.

pinout

Електрическа схема.

schematic diagram

Параметри на модула в Tasmota.
Tова е златната комбинация за нормална работа на ESP-01S.

Tasmota module parameters

Щрихи:
Точност на показанията на BL0942 е 3% и той е най-добрия избор сред фамилията BL09XX.
ESP-01S модул идва с вградени придърпващи резистори от 12кΩ. Това опростява висящия монтаж до шест проводника (4 за GPIOx + общ + 3.3V). Липсата на GPIO за командване на синия светодиод ме подтиква към модул ESP-07S или ESP-M3. Желателно обем на SPI от 4MB и да не е производство на Puya Semiconductor.
Липсва варистор. Никакъв предпазител.
Икономисани кондензатори от 100nF, гасещи трептения на бутона и на ключа.
Токоограничаващите резистори на светодиода и ключа е с клас на точност 1%. Странно.
Без електролитен филтров кондензатор на линия +3.3V. Линията се държи на керамически от 5μF. Пистите към перата на релето изглеждат оскъдни за обявена сила на тока 16А.
Самото реле е с надпис 10А според стандарт TV-5. Никакви 16А както рекламира продавача.
Капакът се крепи към кутията на четири стегнати щипки. Внимателно с медиатор подпорвате. Приложих грубост и две от тях се строшиха.
0.5W консумация при изключено реле. 0.8W консумация при включено реле от ~230V - мрежа.
Комбинация от: CSE7759, BL0937, BL0942 и Tasmota има една странност. Показанията са налични само при включено реле. При изключено всичко става нула. Така че, ако не ползвате физическото реле, създайте виртуално в параметрите на модула и го включете от главната страница на Tasmota.

SetOption21 ON е нужната команда.
24.09.2022 ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Отказах се от модул ESP-01S. Липса на елегантност и повишена опасност от електро-поражение ме насочи в полза на Tuya TYWE2S. На практика такъв не се предлага и негов аналог е ESP-02S с ESP8285H16 чип и 2MB памет.

Tuya CB2S и ESP-02S имат сходен форм-фактор на изпълнение. Най-вече пинове земя и 3.3V съвпадат 1:1. Три седмици ново чакане от Китай и резултатът е налице.

ESP-02S

Модулът пасна като роден. Добавих 100μF електролитен кондензатор на +3.3V-та линия. Клемите на ключа шунтирах с 100nF керамика кондензатор за пълен фен-шуй. Дреболии, които китайците спестили.

Aubess power monitor switch

В оригиналното изпълнение бутонът в центъра на устройството е свързан към пин ADC, който кореспондира с P23 ("ADC, which corresponds to P23 of the IC"). Оскъдната информация на Tuya се ограничава с цитирания израз. На мястото на този пин е аналоговия на ESP-02S, който е непригоден за целта. Той не е запоен и е изолиран. Това обяснява интервенцията на черния проводник от бутона до GPIO0 на гърба на модул ESP-02S.

ESP-02S идва само с един придърпващ високо резистор от 12кΩ на пин RESET. На удивление купените няколко образци ESP-02S за сходни доработки греят прилично и термо-сондата отчита до 46°C.

Финален резултат

Tasmota 12.1.1 by Theo Arends




до нови срещи   ^.^
3 септември 2022 profruit 

0 Response to "Aubess power monitor switch Tasmota"

Публикуване на коментар

Този блог е реинкарнация на първите ми опити за споделяне в нета. На времето започнах с къси разкази на преживяното. После се обезсмисли и превърнах блога си в системно радио. Пиша единствено неща, които карат душата ми да живее: openHAB, Ubuntu, Споделено и т.н. Това е моето системно радио, разбирате ли? Моята вълна и вие сте на нея сега.

Архив на блога