Sonoff SNZB-04Sonoff SNZB-04 е ITEAD zigbee датчик за врати и прозорци. Купени две бройки през юни '21г и седмица по-късно още една за проба. Подкупи ме продажната цена около 6.80$ за бройка, което е два пъти по-малко от фаворита в лицето на конкуренцията им.
Разочарованието не закъсня. Недодялан ръбат дизайн на вид се преглъща, но честа замяна на CR2032 през 8месеца е разточителство. И трите датчика (купени от различни продавачи) показваха по ниски нива на напрежението на CR2032. Атрибут "last_seen" липсва. По него може да се ориентира човек, кога последно е рапортувал в zigbee-мрежата. Напрежение 2.80V e минимално ниво за стабилна работа.
Атрибут "last_seen" липсва. По него може да се ориентира човек, кога последно е рапортувал в zigbee-мрежата. 3.15V напрежението на нова CR2032 измерена с волтметър, докато SNZB-04 рапортува за 2.90V. Напрежение от 2.80V e минимално гранично ниво за работа. Подобно поведение за разсеян човек е нонсенс и на свой ред ги изсипах в "дълбокия сандък", заменени от агресивна конкуренция за 4.89$ бройката..
МодификацииВ мрежата е пълно с примери за модификации на zigbee датчик за врати и прозорци. Всичко се свежда до прихващане на OPEN/CLOSED състоянието.
Геркон/рийд ампула или датчик на Хол е закачен на GPIOx пин на Zigbee-контролера. Когато ампулата даде контакт под влияние на приближения магнит GPIOx порта променя нивото си от Low на High и съобщава изменението на координатора. Излиза, че ако паралелно запоим външен контакт, който може да променя състоянието си от отворен на затворен получаваме допълнителен функционал. Датчик вибрация, датчик наклон, датчик налягане от седалка на автомобил и в този ред, все неща, който затварят веригата.
Токът, протичаш през геркона е едва 0.3µA. Това развързва ръцете за поредни идеи.
Датчик наводнение.
Sonoff SNZB-04 до датчик за наводнение.
Принципът на работа е идентичен. Разликата е, че датчик наводнение е в водоустойчив корпус за съответната цена. Достатъчно е да запоим два проводника и да ги потопим в чашата, за да получим сигнал CLOSED. Мисълта е ясна и нататък зависи само от вашите ръце. Кръглият датчик слухти под пералнята, а импровизирания под вградения сифон в шкафа на банята.
Превръщане в датчик за наличие на напрежениеМоят openHAB живее в лаптоп с сносна батерия. Един UPS по-малко. Моят рутер е дублиран от UPS. Локалното енерго-разпределение е класически монополист и гаси-пали без предупреждение. Градската мрежа е допотопна. Трансформатори на открито и при проливни дъждове токови удари един след друг. Това ме принуди, да се замисля за датчик за наличие на напрежение. "Токът спира" внезапно - openHAB преминал на мускули от UPS-те праща съобщение "Без ток вкъщи".
Вадим от пясъчника поредния Sonoff SNZB-04. Вградената CR2032 е пореден UPS. Датчик автономен, сървър и рутер също. Вместо геркон идва оптрон PC817C SHARP. Входа на инфра-червения светодиод съединяваме в верига към наблюдаваното напрежение. Според производителя то е U = 1.2V ~ U = 1.4V max и ток ограничен на 6mA.
Притежавам разнообразие от оптрони и споменатия модел бе избран, заради най-ниския преход емитер-колектор. Само 150Ω преход емитер-колектор (тестер в режим "проверка на диод"). На входа подадох напрежение +1.2V и ток стабилизиран на 10mA. Транзисторът в вторичната верига се отпуши и Sonoff SNZB-04 съобщение CLOSED.
На страна на сървъра в подходящ скрипт този флаг ще се показва като "има ток вкъщи". Прекъсвам захранването от лабораторния източник и оптрона се запушва. Флагът е променен на "няма ток вкъщи".
Тази реализация позволява следене на битова техника по постоянен ток. Моята цел е следене напрежението в градската мрежа. И често срещам колхозни изпълнения от токоизправител захранващ реле с сухи контакти. Работи, но не е кашерно. Излишен 1W~1.5W разход към сметката за ток. Излишни 5$ за реле и токоизправител плюс уродливия вид на самоделката.
Китайците предлагат модул (AC 220V Optocoupler Isolation Module Voltage Detector) за следене на мрежово напрежение, чрез оптрон. Цена народна, но изпълнение не e по фен-шуй. Чрез балансно съпротивление, което се нагрява до 55°C. Това категорично ме отказа. Моите лета са жежки.

Зависимост на ток през светодиода от обема баласния кондензатор.
C 15 nF 68 nF 100 nF 150 nF 330 nF 680 nF 1000 nF Iled 1 mA 4.5 mA 6.7 mA 10 mA 22 mA 45 mA 67 mAРезултат
Kонсумация от градската мрежа: практически 0.0W,
При ~ 226V на входа,
На рамената на стабилитрона +4.08V,
На входа на PC817C +Uin = 1.145V,
Изходно съпротивление емитер-колектор Re-c = 153.5Ω.
Разлогах с ценер на 5.1V и за късмет с бял светодиод на 2.88V. Неговата роля е двойна. Индикатор входно напрежение и индикатор, че инфрачервения диод е изправен.
И за финал към тези, които искат да минат по линия на най-малкото съпротивление.
Мощното 56к съпротивление от китайския модул в коша. На негово място балансен кондензатор в чийто крачета е запоен 1M съпротивление. Нулевата линия до Грец-диодите се прерязва за мост от smd 47Ω съпротивление.
Sonoff SNZB-04 не е аксиома. Той бе само пример и това важи за всеки модел zigbee датчик за врати и прозорци от еко-системите на TuYa, Aqara, Mijia. Даже гол модул на база CC2530 е достатъчен. Спазвайте полярността на изводите на геркона към транзистора в оптрона.
Разбира се на ваш риск и страх!

до нови срещи ^.^
0 Response to "Zigbee датчик за наличие на напрежение"
Публикуване на коментар