Отличителна черта на всеки евреин е количественото натрупване на пари. Това не пасвало на профила на Хари, защото първата му любов била изкуството. Самият той е автор на редица картини и фигури. Състоянието му дало възможност да стане колекционер на произведения на изкуството и да се посвети изцяло на това дело. Към последните години от живота си, Рали открива с свои средства четири музея с сходна тематика. Пунта дел Есте е първият музей, отворил врати в Уругвай, през 1987г. Последвал втори в Сатияго де Чиле в Чили през 1991г. Третият отворил врати в Кейсария, през 1991г, а последният бил открит през 2000г в Мараби Испания. Тези музеи демонстрират най-важните достижения на съвременното латиноамериканско изкуство. Предимно сюрреалстически философски направления. Хари подбирал творбите в зависимост от естетическите им достойнства, заобикаляйки популярността на художника и стойността на творбата. Насадена била интересна концепция за тези музеи. Никаква търговия от всякакво естество на териториите на музеите, никаква реклама (дори в интернет), никакви екскурзоводи и гидове. Няма да видите киоски, магазини за сувенири, няма бистра и ресторанти.
Всеки посетител бива предупреден да не използва две думи: “пари” и “Реканати”, и да не пита за оригиналния произход на изложеното. Музеите не приемат никакви помощи и пожертвувания, включително държавни субсидии. При условие, че плащам 150лв месечен данък-сграда за 75кв. м апартамент ми е трудно да си представя поддръжката на този комплекс. Без претенции за дидактическа функция, всичко в музея е обявено за некомерсиална частна собственост на семейство-банкери Риканати.
Основната концепция на музея-въвеждане на всеки посетител индивидуално в света на сложни преплетени мисли и цветове. Да го накараш емоционално да се събуди, възхити, залюби или да намрази, приеме или отхвърли, но не и да остане равнодушен. Всеки е длъжен да пропусне информацията чрез себе си, без странично влияние и само съобразно своето разбиране за вселена.
Комплексът се намира в близост до булевард “Ротшилд” в Кейсария. В Кейсария живеят мултимилионерите, милиардерите и управниците на Израел. Хари купува от местната управа 18 000кв. м земя. За строежа докарва 50т мраморни блокове от Италия и поверява работата на уругвайските архитекти Кинтеро (Quintero) и Кашиани (Casciani). Участие взел още израилтянина Шаул Школник, който адаптирал проекта към местните условия. Южноамериканският почерк бил длъжен да възпроизведе арабо-испански колониален стил, който да се впише без дразги на очите към местните условия. Музей Рали се състои от две части. Втора част отваря врати едва през 2007г и увеличава изложбената площ до 10 000кв. м. Дизайнът на това обособено крило е оригинален и прост. Четири етажно атриумно здание с сферични зали и централно вито мраморно стълбище. Модерен асансьор и входен фонтан под стъклен куб в центъра на главната зала. В вътрешния двор има беседки и мраморни фигури. Тази площад се нарича “Паметта на Испания”. Рали подчертава еврейската си кръв, разпогайки в двора склуптури на известни евреи. В скулптурите разпознаваме Спиноза, Ибн Гвирол, Рамбам, Сервантес, Нострадамус, Колумб. Четирите етажа разпределят тематики по европейска живопис, библейски сюжети за Адам и Ева, и Ной, и съвремено латиноамериканско изкуство. Общото виждане на художниците представя Ева за здрава жена, с дълга тъмно руса коса и азиатски черти на лицето. Адам е рижав, къдрокос, с брада на Джордж Майкъл. Картините са дело на френски, португалски и испански художници от XVII и XVIII век. Можете да съзерцавате работи на Франсуа Бушер, Рубенс, Ян Тенгнагел, Паоло де Матиса, ван Дик, Хале. Латино творците са предствени от съвременни аржентински абстракционисти, художници от Чили, Уругвай и Мексико.
Колекцията от картинки и скулптури е пленителна, но признавам имената на повечето творци нищо не ми говореха. Просто сюрреалстичния сумбур привличаше и задържаше любопитството ми. Някои неща ми изглеждаха примитивни, абстрактни. Обявени бяха платна на кубисти. Всичко това се случва в първия музей Рали. Той е на три етажа и има вътрешен двор. Окачени са камери за наблюдение и на етаж имаше по 6 мълчаливи пазача. В вътрешната градина или по-скоро малък парк има фигури на Дали. Руска група туристи ги обязди на момента и започнаха някакви селски фотосесии. Приземният етаж на Рали-1 е предложил изложбена площ на фонд Ротшилд. Там е организирана изложба относно историята на Кейсария под името “Европейски град на Святата земя”. В отделни зали може да се запознаете с елинската, ирод, византийската, римската, кръстоносците, арабската и турска епоха на Кейсария.
Целият втори етаж е посветен на Салвадор Дали-един от най-ярките представители на сюрреализма. Уникална колекция от скулптури на испанския художник. Представени са “Венера. Глава и вени”, “Постоянство на времето”, “Космически носорог”, “Космически слон”, “Венера Милоска с чекмеджета”, “Космическата Венера”, “Венера жираф”, “Дан моде” и други.
До паркинга на комплекса се издига мраморен обелиск в памет на избитите евреи в Италия, а до самия вход в комплекса е обособен византийски кът. Там са изложени бюстовете на създателите на еврейската държава.