Profruit banner

Умен звънец в openHAB

16 декември 2023

Телефонът е винаги с мен и сега, където и да се намирам получавам известие от openHAB, че някой е позвънил и чака пред вратата. А ако ме няма вкъщи става ясно часа и датата на последното позвъняване.

Tasmota Multipress

30 септември 2023

Идеята е Sonoff Touch T1 US 2 в салона, да управлява освен своето осветление и това в кухнята, а още вентилатора.

DIY 12V 1A WiFi Router UPS

22 април 2023

При поредно прекъсване на захранването вкъщи, батерията на нoтбука и двата UPS автоматично превключват на аварийно захранване и едновременно полита съобщение за конфуза

Zigbee2MQTT клониране

21 януари 2023

... как да клонираме съществуваща настройка на Zigbee2MQTT без да се налага последвало интервю на zigbee-устройствата.

LD2410 - бюджетен датчик присъствие в openHAB

11 февруари 2023

Цената на HLK-LD2410 зададе име на поредната тема в моя блог. С негова помощ се постига "народен" датчик присъствие в домашната автоматизация. . ...

В заглавието липсва епитет "умно", то се подразбира. Реч иде за модул под управление на ESP и закачени към него четири релета. Никак не е умно на всяко реле свой WiFi-ESP-контролер. Това е под възможностите на ESP8266. Отделно тяхното количествено развитие в автоматизацията на умния дом ще задъха рутера и повиши излишно консумацията на електроенергия.

В един момент осъзнах, че ми е нужен модул с четири релета. Всяко едно ще управлява отделен електро-консуматор около бюрото ми. А това означава 7-ми по ред Wi-Fi клиент в конкретната стая. Да, уловихте мисълта ми за вихъра от полета около мен и обърнах взор към известна китайска площадка кой ще е избраника.

Срещу 2.86$ получавате половината готова идея. Модул от четири релета галванически разделени с оптрони. Остава 5V захранване от зарядно на пенсиониран телефон и самия ESP8266.

4ри канално реле модул

Какво точно е модула четем от PDF на производителя:
This is a LOW Level 5V 4-channel relay interface board, and each channel needs a 15-20mA driver current. It can be used to control various appliances and equipment with large current. It is equipped with high-current relays that work under AC250V 10A or DC30V 10A. It has a standard interface that can be controlled directly by microcontroller. This module is optically isolated from high voltage side for safety requirement and also prevent ground loop when interface to microcontroller.

Радиосхема от същия източник.

радиосхема 4ри канално реле модул
Да, ама не!
Удачен е за Arduino и неговите 5V логически нива. ESP работи на 3.3V и разликата от 1.7V e губителна. За да заработи следва да се отдели логическата верига от силовата. Напрежение на логическата става 3.3V, a на силовата изхождайки от работно напрежение на релетата остава 5V.

За постигане на Pro-решение е нужна малка интервенция с поялника.

модифицирано 4ри канално реле модул Светодиодите в входната логическа верига към оптрона се разпояват и на тяхно място мостчета. Съпротивления R1, R4, R5 и R8 се заменят с стойност от 470Ω с цел светодиода в оптрона, да светне стабилно. Джъмпер VCC - JC-VCC се маха. Паралелно на входа на всеки оптрон запоен кондензатор от 330uF. Обяснението е дадено в тази тема.

На пин VCC се подава 3.3V напрежение.
На пин JC-VCC се подава 5V напрежение.

Радиосхема на модификацията:

Радиосхема на модификацията

Софтуер на постигнатото реле е Tasmota 8.5.1 sensors. Стабилна версия и отпада нужда от 9.5.0 (последната към момента).
Нещо такова:

Tasmota 8.5.1 sensors

За себе си съм се определил, че управлението ще бъде отдадено на модул ESP-12F.

Не препоръчвам в случая модули с UART-конвертор на борда. Например, Wemos D1 mini, NodeMCU Lolin.

Wemos D1 mini

В Wemos D1 mini не ми харесва анемичния стабилизатор на 3.3V, което е китайска икономия. И още CH340G UART-конвертор. Китайски евтин вариант на CP2102 или FTDI. Наблюдава се теч от 0.045V в Low ниво на пинове RX и TX. При ESP-12F е твърдо 0V.

Друг нюанс в модулите на ESP8266 e, че канторите лепят на GPIO2 светодиод, закачен за плюса през съответен номинал на резистор. Незабравяме, че максималния ток на GPIOx e 12mА, а препоръчителния 6mА, което обяснява настройката на Tasmota.

Не се увличайте по надписа от 10A върху релето. Най-мощните сред бъдещите 4-ри консуматора на описаното 4-ри канално WIFI реле са 15W енергоспестяваща крушка и 30W активни говорители. Моят таван на подобно реле е 1А в променливотокова 230V верига и работят от 2019г безупречно до ден днешен.




до нови срещи   ^.^
11 септември 5782 profruit 

0 Response to "4-ри канално WIFI реле"

Публикуване на коментар

Този блог е реинкарнация на първите ми опити за споделяне в нета. На времето започнах с къси разкази на преживяното. После се обезсмисли и превърнах блога си в системно радио. Пиша единствено неща, които карат душата ми да живее: openHAB, Ubuntu, Споделено и т.н. Това е моето системно радио, разбирате ли? Моята вълна и вие сте на нея сега.

Архив на блога