Придобивате реле. Инсталирате eWeLink в вашия телефон. Спарвате устройството с вашата WiFi мрежа. Управлявате. Чудесно, но не идеално за мен и за което ви предлагам поредна порция размисли.
Първият развод е, че EWelink е замислен да работи, чрез 3G/4G (съответно бъдеща 5G) мрежа. Посредник на управлението става китайски облак, а това се отразява на времето за реакция. Понякога е осезаема и много дразни. Вашият GSM оператор е паднал - няма ефирно управление на релетата. Китайският облак е паднал - няма ефирно управление на релетата. Вашият интернет-доставчик е паднал - няма ефирно управление на релетата. Разбирате за какво намеквам.
Регистрацията на EWelink изисква създаване на акаунт ( отчетен запис ) привързан към вашия телефонен номер. За да потвърдите вашата идентичност ви се отделя 45сек време, за което чакате пин-код от облака. Живо мъчение е минаването на тази стъпка. Администрацията на форума на ITEAD Studio не помага по този казус и случайно от подсказка на съфорумец става ясно, че рега минава най-лесно чрез Yahoo профил.
Да речем, че сте изкачили този Олимп и първото ваше реле е в ръцете ви. Нова играчка и тръпнете час по-скоро да я подкарате. Подавате ~230V на релето. Натискате и задържате бутона, докато светодиода измени своето състояние. Релето е в очакване за достъп към вашия рутер - WiFi мрежа. Но от шапката на фокусника изкача трети развод.
EWelink настоява за вашата геолокация. Малко му е че разполага с реална пощенска кутия, телефонен номер, но и нова наглост - къде си точно пич сега! И не се правете на умни, докато не включите GPS-а няма следваща стъпка.
Преглътнали тази несгода най-после релето ви оживява. Добрата новина е, че EWelink следи развитието на Sonoff и предлага обновления.
А лошата е, че криво работи новата функция LAN-управление. Вероятно облакът се задъхва от заявки в световен мащаб и най-после са написали софт, който да управлява локално, на ниво домашна мрежа.
Ту работи - ту не работи или работи когато му се работи. И да как да не се разведеш.
Поредна клизма е споделяне на вашия профил към втори или пореден телефон за управление на релетата в умния ви дом. Не съм наясно, но лимита е до четири апарата. Така и не успях да прехвърля на друг телефон изградената мрежа. A под LAN невъзможно.
Смених всички ключове за осветление с сензорни модели Sonoff. Елегантни с стъклено покритие, но пореден сюрприз.
LAN само на едноканален ключ. Приемай каквото ти дават и това не е краят. Ако се заиграете с включване/изключване ръчно на вашето sonoff реле - EWelink ще ви залее с съобщения. От това ми призлява, когато горе в щорката висят неканени мандавошки.
И не, EWelink не жали вашата батерия. Виси стабилно в фонов режим и гризка ли гризка апетитно.
Няма официална версия на EWelink за десктоп. Голям минус. В просторите на интернет срещнах единствена любителска разработка. Апликация за 4 релета на една машина. Франкещайн и ни идея повече.
Sonoff Basic е 100% ESP8266 микроконтролер с трасировка на ITEAD Studio. Това означава, че с лекота се разбиват ограниченията наложени от производителя. Ако към Sonoff Basic под EWelink закачите датчици за: температура, налягане, влажност, сила на тока, PIR, осветеност и т.н. нищо няма да се измени. Не драги, ITEAD Studio ще ви го предложи под друго име и на друга цена, и в това няма нищо осъдително. Идеята е, че ако включите главата си ще минете тази бариера с лекота.
Разклонител под бюрото ми, който управлява светодиодното осветление над него, плюс вентилатори. Заспивам от умора, а часове по-късно се събуждам от светлината и шума на вентилаторите. Край. Sonoff и заложените таймери в него отсякоха главата на този ад, а по-късно добавих датчик за температура. С кабел от стари слушалки и гнездо от аудио-карта нещата получиха завършен вид.
И докато в официално Sonoff-реле с датчик ще получите само един, то при други условия можете да закачите n-на брой датчици към същото реле. Развод и още как!
Друг пример е минирането на релето в розетките на стената.
Стандартен ключ по моите простори. Нестандартно стана, когато пенсионирах ключа и натъпках Sonoff-реле в розетката. Бутонче от стара дънна платка обуто в силиконово цилиндърче получи нова роля.
За по-добро охлаждане в мрачната килия махнах пластмасовия капак на релето.
Да и под EWelink минава трика, но не, ако задържите бутона натиснат ще превключите контролера в режим на флашване, а това ще ви командирова към таблото с предпазители на вашия дом. Разбирате за какво намеквам и така до края на света.
Не ме разбирайте погрешно. Нямам за цел да очерня EWelink, а да ви покажа защо се отказах от нея. Единствен смисъл намерих, когато от град А управлявам радиатор в град B без да се впускам в отваряне на портове на рутера в град B.
до нови срещи ^.^
0 Response to "Развод с EWelink"
Публикуване на коментар